Jak wybrać rower stacjonarny?

Trening na rowerze stacjonarnym oferuje możliwość kompleksowego ćwiczenia całego ciała w domowym zaciszu, niezależnie od warunków pogodowych czy indywidualnego poziomu sprawności. Aby jednak trening na tym urządzeniu był efektywny i pozwalał na osiągnięcie założonych celów, konieczne jest dobranie typu roweru treningowego adekwatnie do osobistych potrzeb i możliwości użytkownika. Jak więc wybrać odpowiedni model?

Dlaczego warto jeździć na rowerze stacjonarnym?

Jazda na rowerze stacjonarnym stanowi efektywną metodę na spalanie kalorii, redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawę kondycji lub utrzymanie dobrej formy. W porównaniu do innych urządzeń cardio, rower treningowy jest mniej obciążający dla stawów, co sprawia, że jest dostępny dla szerokiego grona użytkowników, w tym początkujących, seniorów, osób z nadwagą, wracających do aktywności po kontuzjach lub tych, którzy z powodu bólu kolan, kręgosłupa czy bioder ograniczają fizyczną aktywność.

Rower stacjonarny okazuje się również doskonałym rozwiązaniem dla entuzjastów jazdy na rowerze na świeżym powietrzu oraz profesjonalnych kolarzy, umożliwiając trening w warunkach domowych, niezależnie od warunków pogodowych. Wykorzystanie wyświetlacza do monitorowania kluczowych parametrów treningu oraz aplikacji rowerowych do zbierania danych pozwala na dokładne śledzenie postępów, co przyczynia się do osiągania konkretnych celów, takich jak utrata wagi, wzrost siły i wytrzymałości, poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, wzmocnienie mięśni nóg i kręgosłupa, kształtowanie zdrowych nawyków, utrzymanie szczupłej sylwetki, poprawa samopoczucia oraz redukcja stresu.

Rower magnetyczny czy mechaniczny?

W kontekście roweru stacjonarnego istotnym elementem jest opór, odnoszący się do odczuwalnego napięcia podczas pedałowania, który można regulować za pomocą pokrętła lub przycisków na konsoli. Dostępne są trzy główne typy hamulców: mechaniczne, magnetyczne oraz elektromagnetyczne.

Opór mechaniczny, będący klasycznym rozwiązaniem w rowerkach stacjonarnych, opiera się na wykorzystaniu paska lub klocka hamulcowego przy kołach zamachowych, z regulacją zakresu oporu przez manualne obracanie pokrętła – zasada działania opiera się na zwiększeniu oporu przez dokręcanie w prawo i zmniejszeniu przez obrót w lewo.

Rower stacjonarny z hamulcem magnetycznym działa na zasadzie zbliżania lub oddalania się dwóch magnesów względem siebie, co generuje zmianę oporu. Regulacja obciążenia odbywa się poprzez konsolę na kierownicy lub pokrętło, przy czym modele z wyświetlaczem wymagają zasilania elektrycznego. Zalety rowerów magnetycznych to cicha praca, bezpieczeństwo użytkowania oraz dobra wytrzymałość.

Najnowszy i najbardziej zaawansowany jest opór hamulca elektromagnetycznego, który działa tak samo, jak rower magnetyczny. Magnes jest w tym przypadku zamocowany na kole zamachowym, a elektromagnes jest umiejscowiony w ramie roweru. Im większy przepływ prądu przez elektromagnes, tym większe obciążenie i odwrotnie.