Na co zwrócić uwagę przy wyborze opraw łożysk kulkowych zwykłych?

Łożyska kulkowe zwykłe to jeden z rodzajów części, które wykorzystuje się w układach mechanicznych i maszynach. Powszechnie znalazły zastosowanie m.in. w przemyśle. Od jakości ich wykonania i odpowiedniego dopasowania zależy to, czy układ będzie działał prawidłowo. Jakiekolwiek odstępstwa mogą zwiększyć ryzyko awarii i kosztownych napraw. Z tego artykułu dowiesz się, czym kierować się przy zakupie łożysk kulkowych zwykłych.

Czym są łożyska kulkowe zwykłe?

Osoby związane na co dzień z przemysłem lub wykorzystujące w swojej pracy maszyny i urządzenia z pewnością nieraz miały do czynienia z łożyskami kulkowymi zwykłymi. To najprostsze z łożysk kulkowych dostępnych na rynku. Standardowo posiadają dobre parametry techniczne oraz zdolność do znoszenia dużych obciążeń i wysokiej prędkości obrotowej. Na rynku bez trudu znajdziesz modele przystosowane do pracy w skrajnie trudnych warunkach, w tym w przedziale temperaturowym od -30 do 100°C. Podstawowa konstrukcja łożyska kulkowego zwykłego składa się z takich elementów jak: pierścień wewnętrzny, pierścień zewnętrzny oraz koszyk z kulkami.

Gdzie stosuje się łożyska kulkowe zwykłe?

Łożyska te należą do najchętniej wykorzystywanych. Jest to związane z ich uniwersalnością i wydajnością. Obecnie stosuje się je w różnych gałęziach przemysłu, w tym m.in.przy produkcji silników pojazdów mechanicznych. Znajdziesz je również w maszynach przemysłowych, maszynach rolniczych i innych.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze tego typu łożysk?

Przy zakupie łożysk trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Stosuje się je również w odniesieniu do modeli kulkowych zwykłych. Poniżej w kilku zdaniach opisano te aspekty.

Warunki pracy i otoczenia łożyska

Oczywiście bardzo ważne jest przeznaczenie danego łożyska. Model kulkowy zwykły powinien być bezpośrednio przystosowany do danej specyfiki pracy. Pod uwagę bierze się też warunki tej pracy oraz otoczenie. Ważne jest precyzyjne określenie takich parametrów jak: prędkość obrotowa, występujące obciążenia i ich kierunek, wibracja i poziom hałasu czy też występujące siły tarcia. Następnie weryfikuje się to z właściwościami danego łożyska.

Modele jednorzędowe czy dwurzędowe?

Przy łożyskach kulkowych zwykłych warto zadać sobie pytanie, czy wybrać typ jednorzędowy, czy dwurzędowy. W tym pierwszym typie znajduje się jeden rząd elementów tocznych i są to łożyska nierozłączne. Mogą przenosić obciążenia osiowe i promieniowe w obu kierunkach. Niestety tracą swoją wydajność przy bardzo dużych siłach oddziałujących. Wówczas warto wybrać modele dwurzędowe. Te przeznaczone są do pracy przy większych siłach oraz w trudniejszych warunkach tam, gdzie łożyska jednorzędowe są już niewystarczające.

Nośność statyczna

Każde łożysko ma swoją nośność statyczną. To parametr, który wskazuje na maksymalne obciążenie działające na łożysko, przy którym te nie podlega odkształceniom. Wysoka nośność statyczna wskazana jest w układach, gdzie łożyska pracują z małą częstotliwością, jednak są obciążane w długiej perspektywie.

Nośność dynamiczna

Nośność dynamiczna to z kolei parametr, który wskazuje na to, jakie obciążenia jest w stanie znosić łożysko w trakcie pracy przy wysokich obrotach i z maksymalną wydajnością.

Wybór opraw łożysk kulkowych zwykłych

Czym kierować się przy wyborze całych zestawów, czyli opraw łożysk kulkowych zwykłych? Tu pod uwagę warto wziąć przede wszystkim materiał wykonania oprawy. Standardowo jest to żeliwo, jednak ma ono określone ograniczania podczas pracy w trudnych warunkach. Wówczas warto zdecydować się na oprawy wykonane ze sferoidalnego żeliwa, które posiada wyraźnie lepsze parametry wytrzymałościowe.

Wiesz już, czym kierować się przy wyborze oprawy łożysk kulkowych zwykłych oraz samych łożysk. Atrakcyjną ofertę tych produktów znajdziesz w Grupie Marat.