Regularne przeglądy i czyszczenie zębów sprzymierzeńcem w walce z kamieniemProfilaktyczna opieka stomatologiczna to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowych zębów. Regularne kontrole i czyszczenie zębów mogą zapobiec tworzeniu się kamienia na zębach. Podczas czyszczenia dentysta usuwa z zębów płytkę i kamień nazębny. Podczas badania stomatologicznego dentysta będzie mógł zidentyfikować potencjalne problemy z zębami, takie jak choroby dziąseł lub próchnica. Przeglądy stomatologiczne są niezwykle ważne dla zachowania zdrowia jamy ustnej i mogą pomóc w zapobieganiu odkładania się płytki i kamienia na zębach.

Używaj odpowiedniego rodzaju pasty do zębów

Używanie odpowiedniej pasty do zębów może zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego na zębach. Pasta do zębów zawierająca fluor może pomóc w zapobieganiu ubytkom. Fluor może zapobiegać powstawaniu ubytków, ale nie zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego. Gliceryna to kolejny składnik często spotykany w pastach do zębów.

  • Może ona pomóc w zmniejszeniu podrażnień i suchości spowodowanych szczotkowaniem zębów, ale nie zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego.

  • Kamień nazębny powstaje, gdy płytka nazębna miesza się z minerałami zawartymi w ślinie, dlatego żadna ilość szczotkowania nie powstrzyma jego powstawania.

Aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, należy wybrać pastę do zębów z wysokim stężeniem wapnia i fosforanu. Są to minerały, które w naturalny sposób zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego. Pamiętaj, aby unikać past do zębów zawierających sztuczne substancje słodzące, takie jak laurylosiarczan sodu i sacharyna, ponieważ mogą one powodować lub nasilać problemy zdrowotne jamy ustnej.

Stosuj zdrową, zrównoważoną dietę

Zdrowa dieta to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania tworzeniu się kamienia nazębnego na zębach. Pokarmy bogate w wapń i fosforany, takie jak produkty mleczne i ciemnozielone warzywa, chronią zęby przed płytką nazębną i kamieniem. Podobnie pokarmy zawierające duże ilości składników mineralnych są również narażone na ryzyko powstawania kamienia nazębnego. Przykładami pokarmów, które mogą sprzyjać powstawaniu kamienia nazębnego, są kawa i herbata, a także wino i piwo. Możesz zmniejszyć ryzyko powstania kamienia nazębnego, ograniczając ilość tych substancji w swojej diecie. Możesz również rozłożyć minerały w ślinie, które są odpowiedzialne za tworzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Pomoże to zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego na zębach. Kamień nazębny to mineralny osad, który tworzy się na zębach, gdy nie są one odpowiednio czyszczone.