Korzyści z cynamonu: jak go używać i dlaczegoKiedy ludzie myślą o cynamonie, często myślą o szarlotce lub czerwonych gorących cukierkach. Jednak ta przyprawa ma szeroki zakres zastosowań i korzyści. W rzeczywistości cynamon jest jedną z najczęściej używanych przypraw na świecie. Jest to również jedna z najstarszych znanych przypraw, której zapisy sięgają starożytnego Egiptu, a nawet wcześniej. Cynamon pochodzi z kory wiecznie zielonego drzewa znanego jako Cinnamomum verum, które pochodzi z południowych Indii i Sri Lanki. Obecnie uprawiany jest w innych rejonach, takich jak Indonezja, Chiny i - zgadliście - również w Jemenie, gdzie został po raz pierwszy odkryty. Cynamon ma wiele różnych typów i odmian. Istnieją dwa główne rodzaje: Cassia Cinnamon (zwany również chińskim lub fałszywym cynamonem) i Ceylon Cinnamon (zwany również True lub Sri Lankan Cinnamon). Chociaż są one podobne w produkcji i użyciu, istnieją pewne różnice między tymi dwoma popularnymi cynamonami.

Korzyści zdrowotne z cynamonu

Istnieje mnóstwo korzyści zdrowotnych cynamonu, takich jak utrzymanie zdrowego ciśnienia krwi, zwalczanie stanów zapalnych, pomoc w utrzymaniu zdrowej wagi, promowanie zdrowia jamy ustnej, pomoc w łagodzeniu skurczów menstruacyjnych i ochrona przed uszkodzeniami DNA.

Inne korzyści obejmują dla lepszego oddechu, lepszego snu i lepszego funkcjonowania mózgu, a także pomoc w trawieniu i zmniejszenie refluksu kwasu. Cynamon ma również właściwości przeciwstarzeniowe, może pomóc w poprawie krążenia i może nawet pomóc w stabilizacji nastroju.

Cynamon może być stosowany zarówno miejscowo, jak i wewnętrznie. Jest znany jako środek antybakteryjny i przeciwgrzybiczy, dlatego może być stosowany do leczenia małych skaleczeń i zadrapań, a także do zapobiegania rozwojowi grzyba w stopach.

Utrzymuje zdrowe ciśnienie krwi

Cynamon od lat znany jest z tego, że pomaga utrzymać zdrowe ciśnienie krwi. Badania wykazały, że spożywanie 1/2 do 2 gramów cynamonu dziennie może obniżyć ciśnienie krwi nawet o 10 punktów.

Wykazano również, że cynamon obniża poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów, co może pomóc w dalszym obniżeniu ciśnienia krwi. Aby zobaczyć wyniki, prawdopodobnie będziesz musiał spożywać cynamon codziennie przez kilka tygodni lub nawet miesięcy.

Walka z zapaleniem

Zapalenie jest znane z tego, że powoduje lub zaostrza choroby takie jak zapalenie stawów, astma, cukrzyca, choroby serca, a nawet niektóre nowotwory. Udowodniono, że cynamon jest równie skuteczny jak niektóre leki przeciwzapalne, ale bez skutków ubocznych. Można to osiągnąć poprzez spożywanie 1/2 do 2 gramów cynamonu dziennie.